piątek, 12 maja 2017

Jak tanio kupować książki? Sposoby na biblioteczkę po kosztach.

Nie da się ukryć, że pewną część budżetu zdarza mi się przeznaczać na powiększanie mojej biblioteczki. Książki nie należą do tanich przyjemności. Ceny okładkowe niejednokrotnie sięgają nawet do 45 złotych! Oczywiście czytaniu literatury sprzyjają biblioteki, jednak są pozycje, które chciałoby się mieć na własność. Jak więc niskim kosztem wzbogacić się o nowe, wymarzone egzemplarze na półce? Przygotowałam dla Was kilka sposobów, z których sama korzystam.


KSIĘGARNIE INTERNETOWE

Polowanie w sieci na nowe książki to jedno z moich ulubionych zajęć :D. Przeglądam, porównuję ceny, czasem decyduję się na zakup. Oczywiście na początku określam cel poszukiwań - niekiedy są to konkretne tytuły, innymi razy skupiam się na danym autorze. Nierzadko przeglądam też newslettery. Najbardziej cenię sobie Świat Książki. Nowości kupuję z rabatem minimum 30 %. Niektóre książki udawało mi się dorwać nawet z 60 % zniżką. Wybieram bezpłatną dostawę do punktu stacjonarnego, który mieści się przy jednym z marketów. Przy okazji domowych zakupów odwiedzam księgarnię i odbieram swoje zamówienie. Obsługa zawsze jest miła, kiedyś zdarzył mi się ubytek na grzbiecie i pani bezproblemowo wymieniła mi od razu na miejscu uszkodzoną książkę na pełnowartościowy egzemplarz.


Rzadziej korzystam z promocji oferowanych przez Empik. Są to głównie okazje typu "kup 3 zapłać za 2", "weź jedną, a drugą kupisz 50% taniej". Ostatni raz Empik odwiedziłam jakoś przed świętami, odbierałam wówczas zamówienie internetowe, więc sami widzicie, jak często tam nie kupuję. Niekiedy bardziej opłaca mi się zamówić coś ze Świata Książki, gdzie dobrane przeze mnie tomiszcza oznaczone rabatem są razem warte mniej, niż gdybym zakupiła promocyjny pakiet w Empiku.

Kiedyś skorzystałam z promocji Znak.com. Byłam zadowolona, księgarnia oferuje naprawdę niezłe rabaty (nawet 90%) i często darmową przesyłkę, jednak nie do końca odpowiada mi asortyment. Jeśli kiedyś trafię na kolejne interesujące mnie pozycje, być może skuszę się na następne zamówienie.


W sieci można odnaleźć całą masę różnorodnych dyskontów. Dwa razy skorzystałam z oferty Aros.pl, firma obiecuje dobre rabaty, a odbiór i opłacenie na poczcie wynosi bodajże 4 złote. Pierwsze zamówienie przebiegło bezproblemowo, natomiast przy drugim spotkała mnie drobna nieprzyjemność. Jedna z książek miała miejscowo zdarty grzbiet. Oczywiście jest to ubytek, który mogłam reklamować, pytanie tylko, czy to miałoby sens? Gra nie była warta świeczki. Zraziłam się na tyle, że więcej tam nie zamówię.

Tanie jak barszcz książki oferuje internetowa księgarnia Oczytani.pl. Wybór jest ograniczony, nie znajdziemy tam wielu popularnych pozycji dostępnych w Empiku, Świecie Książki itp. Raz skusiłam się na zakupy, książki dostarczono mi dość szybko, nie nosiły żadnych ubytków.

MARKETY - BIEDRONKA, AUCHAN, CARREFOUR

Bacznie obserwuję promocje w sieci sklepów Biedronka, ponieważ od czasu do czasu można wyrwać naprawdę fajne książki za bezcen. Kilka razy skorzystałam z oferty "wydania kieszonkowe za 9,99". Kiedyś udało mi się kupić standardowego wymiaru książki za 8 złotych. Niestety, trochę za późno się obudziłam i nie wszystkie interesujące mnie tytuły odnalazłam w wielkim koszu.

Kosze przecen znajdziemy także w marketach Auchan i Carrefour i one również stanowią źródło zasilające moją biblioteczkę. Warto przeglądać wystawione książki, gdyż za grosze można nabyć ciekawe tytuły. Kiedyś dorwałam Musso bodajże za około 10 złotych (cena okładkowa oscylowała wokół 30 złotych). Zdarzało mi się także kupować przecenione wydania kieszonkowe powieści mojego ukochanego Sparksa.


KSIĘGARNIE STACJONARNE

Zdarza mi się zachodzić do sieci Matras - głównie wtedy, gdy podczas zakupów w galerii mój wzrok zostaje ściągnięty tabliczkami "70, 90 %". Zauważyłam, że w księgarniach tej sieci, znajdujących się w mniej obleganych centrach, niektóre przecenione tytuły mogą mieć niższą cenę. Oczywiście takie smakowite kąski można wyrwać w każdym innym tego typu miejscu, wystarczy zachodzić tam i szperać.

EVENTY ZWIĄZANE Z LITERATURĄ

W okresie wakacyjnym w Gdyni organizowany jest co roku Nadmorski Plener Czytelniczy. Wydawnictwa oferują naprawdę atrakcyjne ceny na niektóre z książek. Wydania kieszonkowe można nabyć za piątaka, a "normalne" wydania za 10, 15 złotych, choć to nie reguła! "Pierwsza kawa o poranku" z poniższego zdjęcia kosztowała właśnie dyszkę.


KSIĄŻKI UŻYWANE, WYMIANY

Szukając tańszych egzemplarzy wymarzonych powieści, warto sprawdzić lokalne ogłoszenia w sieci, z pomocą służy np. popularny portal OLX lub grupy na FB. Dobrze jest też rozważyć wymianę książkową z kimś innym, najlepiej zaufanym. Wtedy pozbywamy się jednej ze swoich pozycji, ale zyskujemy nową. Może ciekawszą ;)?

KODY RABATOWE

Posiadacze smartfonów zapewne znają szereg aplikacji typu Qpony. Podobne portale działają także w sieci. Miejsca te oferują specjalne kody rabatowe, a także informują o aktualnych promocjach w poszczególnych księgarniach internetowych.


Kochani, a może Wy macie jakieś cenne wskazówki? Dodam, że niedawno odkryłam internetową księgarnię Livro.pl. Czy ktoś z Was miał okazję korzystać z jej usług? Bardzo tania przesyłka kurierska oraz niezłe rabaty robią wrażenie. Chciałabym najpierw jednak zaczerpnąć opinii wśród Was. Będę wdzięczna za każdy komentarz :)! Przesyłam pozdrowienia, K.

21 komentarze:

  1. Jak ktoś chce to na pewno znajdzie tanie książki.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trzeba szukać, jak ze wszystkim :) Ty to w ogóle jesteś mistrzynią :D!

      Usuń
  2. najczęściej kupuję książki na aros.pl, są dosyć tanie plus bardzo tania przesyłka mnie przekonuje. jeśli chodzi o oszczędzanie pieniędzy to najlepiej pomaga mi w tym biblioteka :D pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Aros też mnie przekonał na początku, no ale potem się zraziłam :D. Biblioteka zdecydowanie sprzyja oszczędzaniu, ale jak ktoś chce mieć w domu własną biblioteczkę, to już ona mu w tym nie pomoże :D.

      Usuń
  3. Empik nawet przy ofercie 3 za 2 zwykle się nie opłaca, bo często zniżka to ok. 20-25% ;P Ja kupuje książki w róznych miejsach, zależnie od okazji, promocji etc. :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie! Dlatego właśnie napisałam, że te same książki mogę np. w Świecie Książki kupić taniej bez promocji "3 za 2".

      Usuń
  4. Wszystkie książki kupuję w sporych promocjach albo na Znaku, albo w Biedronce ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. Wpis idealny dla mnie. Ja co prawda, głownie w Biedronkach i tanich stacjonarnych księgarniach ( u nas w Gdz, jest na małogroblowej). Ale zajrzę na strony podane przez Ciebie ! :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Jeśli mnie interesuje dana książka to przeszukam cały internet i księgarnie aby tylko ją dostać w korzystnej cenie:)

    OdpowiedzUsuń
  7. Pracowałam w Świecie Książki i potwierdzam, ceny książek są naprawdę korzystne ;)

    OdpowiedzUsuń
  8. Rzadko kupuje nowe książki. Ostatnio kupowałem w empiku, korzystałem z opcji 3 za 2. Nie mogłem skorzystać z oferty Świat Książki ponieważ pozycje te były tam niedostępne. Jeśli chodzi o inne księgarnie internetowe to korzystałem z Profit24. Są tam tanie koszty przesyłki przez Paczka w Ruchu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Paczka w Ruchu często kosztuje grosze, ale niestety dla mnie ta opcja odpada. W mojej okolicy nie mam możliwości odbioru takiej przesyłki. Ale dla innych to będzie rarytas, tak jak i dla Ciebie :).

      Usuń
  9. Lubię kupować z drugiej ręki, czasem z arosa, a Qpony (też korzystam) też mają stronę internetową Qpony.pl i wszystkie zniżki są na niej więc jak ktoś woli przeglądać oferty online to są tam dostępne ;3

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ooo, na pewno strona www będzie dla wielu lepszym rozwiązaniem, niż ściąganie aplikacji :)!

      Usuń
  10. Ja też tropię fajne okazje w różnych sklepach! :)

    OdpowiedzUsuń
  11. czasem na olx wyczaję za grosze książkę która mnie interesuje i to z odbiorem w moim mieście, cudo :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Dobre rady. Jak bede nastepnym razem zamawiac, to zerkne na polecane przez Ciebie strony :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Polecam księgarnie internetowa nieprzeczytane.pl , sprawdziłam i polecam. Ceny często kilkanaście złotych tańsze niż w innych księgarniach. Polecam rownież konkursy na portalach takich jak lubimyczytac.pl , całkiem łatwo wygrać tam książkę małym nakładem sił. Różne księgarnie internetowe maja konkursy na najlepsza recenzje, wyłaniają po kilku laureatów- na chwile obecna polecam taniaksiazka.pl
    Ciekawy blog. Dodaje do obserwowanych i zapraszam do mnie
    Pozdrawiam

    Czytankanadobranoc.blogspot.ie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czasem zerkam na nieprzeczytane.pl. Zazwyczaj kończy się to tak, że zamawiam w Świecie Książki - już nie tyle dlatego, że są tańsze o 0,50-1,00 zł, ale kupuję bez kosztów wysyłki :). Raz na tydzień jestem i tak w pobliżu tej księgarni, więc podejście do niej nie kosztuje mnie ani grosza. Ale fakt, słyszałam wiele dobrych opinii o nieprzeczytane.pl :).
      O tak, konkursy to w ogóle raj dla książkoholików - sama z nich wielokrotnie korzystałam, sporo egzemplarzy na mojej półce pochodzi właśnie z wygranych :).
      Dzięki za komentarz i odwiedziny! Pozdrowienia :).

      Usuń
  14. Na czytam.pl mają tanie książki, chyba najczęściej dokonuję tam zakupów :D

    http://pomiedzyrozdzialami.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń