niedziela, 5 kwietnia 2020

NAUKA MOŻE BYĆ PRZYJEMNA: Tim Marshall "Więźniowie geografii. 12 map, które pomogą Ci zrozumieć świat".


"Jak USA stały się supermocarstwem?
Dlaczego ludzie toczą wojny?
Dlaczego jedne kraje są bogate, a inne biedne?"


Geografia jednych fascynuje, innych zniechęca. Cóż, patrząc przez pryzmat moich doświadczeń edukacyjnych, rzadko kiedy czułam, że uczę się czegoś ekstra. Owszem, wiele tematów brzmiało zachęcająco, jednak wymogi nauczycieli ukierunkowywały uwagę na, moim zdaniem, wiele zbędnych informacji. Nie było tak cały czas oczywiście, jednak żałuję, że nikt nie wzbudził we mnie większego zainteresowania. To samo mogłabym powiedzieć na temat historii... Na szczęście, poza schematami oświatowymi i nudnymi podręcznikami, pojawiają się publikacje, które wręcz zachęcają do poszerzania wiedzy. Jedną z nich jest książka "Więźniowie geografii. 12 map, które pomogą Ci zrozumieć świat".


Ta wyjątkowa pozycja została podzielona na kilka kilkanaście rozdziałów, które nie tylko przybliżają geografię poszczególnych kontynentów czy krajów. Autor zadbał także o aspekty związane z historią danych terenów, rozwojem państw czy stosunkami na arenie międzynarodowej. W każdym z rozdziałów odbiorca odnajduje barwne mapy, ilustracje, grafiki, które w przystępny sposób pozwalają na przyswojenie poszczególnych informacji, faktów, ciekawostek.

W moim odczuciu publikacja "Więźniowie geografii. 12 map, które pomogą Ci zrozumieć świat" zdecydowanie jest godna uwagi. Polecam ją dla wszystkich, których interesuje świat, jego uwarunkowania geograficzne, historia, polityka. Odbiorca ma szansę poszerzyć horyzonty w naprawdę przyjemny sposób - nie tylko za sprawą rewelacyjnej szaty graficznej, ale zwłaszcza ze względu na zaserwowane w zrozumiały, przystępny sposób, informacje. Autor nie zasypuje czytelnika elaboratami, które pozwalają dogłębnie zapoznać się z danym tematem. W książce zaserwowane zostały konkrety. 


Myślę, że w obecnej sytuacji, z jaką musimy się aktualnie zmierzyć, ta książka jest wspaniałą alternatywą spędzenia czasu w ramach akcji #zostańwdomu. Siądźcie razem z dzieckiem albo z partnerem i podróżujcie po świecie, nie tylko po krajach, ale w czasie. Przeżyj przygodę bez wychodzenia z domu!

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka.

0 komentarze:

Prześlij komentarz