niedziela, 23 października 2016

Na trasie Europejskiego Szlaku Zamków i Pałaców - Zamek Bolków.

Witajcie w niedzielne popołudnie :)! Jak Wam minął tydzień? U mnie bardzo intensywnie, praktycznie każdego dnia decyduję się na nadgodziny, tak więc nie ma mowy o jakimś większym odpodycznku. Całe szczęście udało mi się wygospodarować kilka chwil na napisanie postu, bo już powoli bez bloga nie mogłam żyć :D. Dziś chciałabym zaprosić Was na Dolny Śląsk, a dokładniej do Zamku Bolków, znajdującego się na Szlaku Zamków i Pałaców.

źródło
Do zamku trafiliśmy właściwie przypadkiem. Wracając ze Szklarskiej Poręby najzwyczajniej w świecie wypatrzyłam przez okno interesującą budowlę, dlatego szybko zboczyliśmy z trasy i kierowaliśmy się nie nawigacją, a drogowskazami. Tym sposobem trafiliśmy na parking znajdujący się pod zamkiem. O ile dobrze pamiętam, godzina postoju kosztowała 2 złote. Tyle wystarczy, aby na spokojnie przejść przez teren atrakcji. A jest co podziwiać! Chociażby takie widoki na samym początku...


Zamek położony jest w Bolkowie na Zamkowym Wzgórzu (396 m n.p.m.). Obecnie mieści się w nim Muzeum Regionalne (filia Muzeum Karkonoskiego), zarządzane przez stowarzyszenie Bractwo Rycerskie Zamku Bolków. Historia zamku sięga końca XIII wieku. Budowa obiektu trwała od 1277 do 1293 roku. Przez pierwsze ponad 100 lat ten gotycki obiekt podlegał władaniu książąt piastowskich. Wówczas przypisywano mu rolę skarbca. W kolejnych latach Zamek Bolków zmieniał swoich właścicieli średnio co kilkadziesiąt lat. Wtedy też wielokrotnie go oblegano, przebudowywano i zmieniano jego funkcje. Do czasów współczesnych przetrwała mierząca 25 metrów charakterystyczna wieża zamkowa. W jej wnętrzu znajdował się błęboki loch głodowy, w którym przetrzymywano skazańców. 

Jeśli tylko będziecie w pobliżu, warto zajechać do Bolkowa. Czasu na zwiedzanie dużo nie potrzeba, a można poznać kawałek historii. A może ktoś z Was miał już okazję zobaczyć ten obiekt osobiście :)? Zamek za darmo można zwiedzać w poniedziałki, jednak należy się liczyć z tym, że sale wystawowe będą zamknięte. My właśnie tego dnia odwiedziliśmy Bolków, dlatego uniknęliśmy płacenia 7 złotych za bilet normalny i 4 zł za ulgowy. Jedyne koszty, jakie ponieśliśmy, to wspomniane 2 zł za parking i kilka złotych za pocztówki - tak, na terenie zamku znajduje się sklepik z pamiątkami :). Jeśli macie jakieś pytania, śmiało, piszcie w komentarzach! Jeśli tylko będę w stanie na nie odpowiedzieć, na pewno to zrobię. Ściskam gorąco, Karolina.

16 komentarze:

 1. Byłam tam kiedyś "w młodości" :D Podobało mi się z tego, co pamiętam. Choć mam chyba tylko jedno jedyne zdjęcie z tego zamku, i to jeszcze grupowe jakieś. W Bolkowie byłam też wówczas praktycznie codziennie na odkrytym basenie i tam podobało mi się znacznie bardziej :D
  W sumie to przejeżdżam obok tego zamku teoretycznie co roku, przed Wszystkimi Świętymi. W tym jednak chyba będzie inaczej. Zawsze lubię go oglądać w jesiennej odsłonie.
  Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "W młodości" - nie dobijaj mnie :D. Ooo, nie miałam pojęcia, że tam gdzieś jest taki basen :D. Widoki w jesiennej odsłonie muszą być naprawdę przepiękne, zazdroszczę :).
   Buziaki <3!

   Usuń
 2. Ciekawe miejsce oraz imponujące widoki. Chętnie przy okazji je odwiedzę, gdyż na co dzień nie mam takiej możliwości :)
  Pozdrawiam serdecznie- strefawyobrazni.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Zamki do zwiedzania są piękne ! Miałam okazję kiedyś kilka zwiedzić. Jest przecie cały piękny Szlak Orlich Gniazd.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szlak Orlich Gniazd mieliśmy zaliczyć po Wrocławiu, ale już zbyt siły nie mieliśmy, codziennie po 20-25 km jednak swoje zrobiło :D.

   Usuń
 4. Już nieraz zamek ten przewijał się w książkach przeze mnie czytanych i w tv, ale jeszcze nigdy nie byłam w tamtych stronach, więc i do Bolkowa nie zawitałam. Zdjęcia i widoki cudne, widać, że naprawdę warto zwiedzić to miejsce :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie miałam pojęcia, że ten zamek umieszczono w literaturze i w tv :). Cieszę się, że Ci się zdjęcia spodobały ^^.

   Usuń
 5. Takie atrakcje turystyczne dostrzeżone przypadkiem z trasy potrafią pozytywnie zaskoczyć. Samej także czasami udaje mi się odkryć nowe, nieznane miejsca zupełnie przypadkowo. Widoki niesamowite. Będę musiała pamiętać o takiej atrakcji gdy będziemy wybierać się w okolice Szklarskiej Poręby :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie przypadki to chyba każdy lubi :). Koniecznie tam zajedźcie jeśli tylko będziecie tam przejeżdżać :).

   Usuń
 6. Ja zamek widziałam tylko z daleka. Nie udało się wtedy go zwiedzić.

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam zwiedzać zamki. Tego zamku nie widziałem, ale być może będę miał wkrótce okazję, ponieważ w styczniu wybieram się w Sudety:) Mam pocztówkę zamku Bolczów, ale to chyba inny...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ooo to życzę udanej wyprawy :)! Nie, Bolczów to na pewno coś innego :).

   Usuń
 8. Jako, że uwielbiamy zwiedzać zamki, zamek w Bolkowie jest też na liście oczekujących miejsc do zobaczenia :) Niestety od nas jest tam kawałek drogi więc czekamy na dogodny moment kiedy będziemy w okolicy, albo zaplanujemy wycieczkę do kilku miejsc od razu w okolicach Bolkowa :) Piękne widoki i sam zamek też trzyma się całkiem nieźle :)

  OdpowiedzUsuń