sobota, 3 czerwca 2017

Witaj w świecie jeży - "Elora. Wielka wyprawa" Krzysztofa Niedźwiedzkiego.

Lubię historie z elementami bajkowymi. Do tej pory ograniczałam się właściwie do oglądania filmów, nierzadko z animowanymi zwierzętami w roli głównej. To przecież takie wdzięczne stworzonka, które szybko potrafią chwycić za serducho i zasłużyć na sympatię. Kiedy na horyzoncie pojawiła się okazja na zapoznanie się z utworem literackim, którego bohaterami są jeże, postanowiłam wykorzystać tę szansę. Tego typu książki czytałam ostatni raz daaaaawno temu w szkole! Za sprawą pozycji "Elora. Wielka wyprawa" przeniosłam się do czasów młodości i absolutnie przepadłam :).

 
"Czasami śni mi się drugi brzeg. Wszystko jest tam inne, nieznane, nowe, pachnące."

Przed kilkoma laty, na jednej z leśnych polan, zadomowiła się gromada jeży. Ich spokojny żywot niestety został teraz zakłócony, bowiem w okolicy pojawiło się groźne stado turni - stworzeń niemal dwa razy większych od jeży. Jagodowe polany, które do tej pory stanowiły źródło pożywienia dla kolczastych, niebawem miały zostać splądrowane przez nieprzyjaciela. Zazwyczaj jeże decydowały się w takich sytuacjach na opuszczenie swojego terytorium i poszukiwanie nowego miejsca zasiedlenia. Jednak tym razem sytuacja nieco się skomplikowała. Rada Wielkiego Kamiennego Kręgu, reprezentowana przez starszych osobników, postanowiła opracować plan, dzięki któremu udałoby się zapobiec napaści. Młodsze jeżyki, przepełnione świeżą energią, postanowiły stworzyć w tajemnicy swój własny pomysł na rozwiązanie tej sytuacji. Ich przywódca, żywiołowy Krążek, przedstawił swoim kompanom plan działania oraz tajemną mapę z groty, dzięki której będą mogli odnaleźć Elorę, intrygującą krainę wiecznej szczęśliwości.

"Elora była największą zagadką, tajemnicą i świętością wszystkich jeży - upragnionym miejscem wiecznej szczęśliwości. Od bardzo wielu pokoleń przekazywano sobie wieść o krainie, w której jeże mogą żyć bezpiecznie, radośnie i beztrosko. Niektórzy traktowali ją jako wspaniałą legendę, inni wierzyli w jej istnienie i wyruszali na poszukiwania."

Młodziki nie zdawały sobie jednak sprawy, że dotarcie do wymarzonego i wyśnionego miejsca nie jest taką prostą sprawą. Wielka wyprawa okazuje się być ogromną próbą charakteru dla jeżyków. Czy czekające na ekipę Krążka przygody zmienią młodych? A może umocnią relacje pomiędzy nimi i ich przyjaźń? Czy tajemna mapa okaże się faktycznie doprowadzić jeżyki do wymarzonej Elory? Co stanie się z całą gromadą?

Każdy znajdzie w tej powieści coś dla siebie. Dzieciaki i młodzież będą mieć okazję aby wraz z jeżowymi bohaterami wybrać się na pasjonującą i wciągającą wyprawę. Starsi czytelnicy odnajdą w książce głębsze wartości - siłę braterstwa, wsparcie, odwagę, chęć do realizacji marzeń oraz przyjaźń i gotowość do pomocy innym w każdych warunkach. Te ponadczasowe prawdy mogą z kolei nieść naukę dla każdego. Język powieści jest uniwersalny, elastyczny. Młodszym czytelnikom nie sprawi on żadnego problemu, a starsi odbiorcy nie poczują, że sięgnęli po czytadło skierowane głównie do osób z niższej kategorii wiekowej. Na duży plus zasługuje także oprawa graficzna książki - okładka idealnie wpasowuje się w klimat powieści, a jeżowy akcent na początku każdego rozdziału dodaje całości uroku.


Ta historia wciąga. Czytając książkę niecierpliwiłam się i czekałam, aż dojdę do kolejnych rozdziałów, aby dowiedzieć się, jakie losy spotykały małych, kolczastych milusińskich. Cieszyłam się z ich powodzenia i martwiłam, gdy pojawiały się jakieś komplikacje. "Elora. Wielka wyprawa" była dla mnie przyjemną odskocznią od powieści, po które zazwyczaj sięgam.

Za możliwość przeczytania książki "Elora. Wielka wyprawa"
serdecznie dziękuję Wydawnictwu Dreams.

5 komentarze:

 1. Po takiej kuszącej recenzji mam wielką ochotę na tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajna, zaciekawiłaś mnie :)
  Pozdrawiam
  Aga

  OdpowiedzUsuń
 3. Zachęciłaś do przeczytania! Nawet zaczęłam się już rozglądać za książką ;)
  Również uwielbiam te animowane historie ze zwierzętami, a tym bardziej jeże, których ostatnio u mnie pełno. ;D
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżyki są super :D! Życzę zatem owocnych poszukiwań i miłej lektury :). Pozdrawiam cieplutko.

   Usuń