czwartek, 1 marca 2018

Musisz przeczytać! Jack London i jego "Biały Kieł".

"Niektórzy boją się wilków, ale czy ktoś się zastanawia,
co właściwie wilki myślą o ludziach?"


Kanada - piękne, malownicze krajobrazy, poszukiwacze przygód i zwierzęta. W środowisku głuszy i dzikich istot, ludzie i zwierzęta uczą się wzajemnej miłości i przyjaźni. Nawet najgroźniejsze stworzenia mogą okazać  się wspaniałymi i wiernymi towarzyszami, o ile człowiek potrafi je odpowiednio traktować, przede wszystkim z szacunkiem. Wśród mieszańców dziczy znajduje się Biały Kieł - w 1/4 pies, w 3/4 wilk. Kiedy zwierzę trafia pod opiekę ludzi, musi zmagać się z wieloma wyzwaniami. Z trudem przystosowuje się do życia w trybie domowym, zwłaszcza, że spotyka go sporo przykrości. Szczęśliwie w końcu odnajduje na swej drodze takiego człowieka, który ofiaruje mu dobro, wsparcie i radość.

"Biały Kieł" to propozycja z serii klasycznych bajek i opowieści dla dzieci, młodzieży i nie tylko. Jack London w swej książce zawarł wiele mądrych treści. Autor uczy, jak okazywać zwierzętom miłość. Natura jest nieposkromniona, ale i piękna. Człowiek może z nią żyć w zgodzie, wystarczy tylko odpowiednie nastawienie i szacunek dla drugiej istoty.

"Biały Kieł" wzrusza, bezapelacyjnie jest to naprawdę wspaniała i piękna książka. Mamy tutaj klasyczne starcie dobra ze złem, gdzie oczywiście wygrywa to pierwsze, choć nie od razu, bo w całej tej historii nie brakuje przeszkód w drodze do szczęśliwego zakończenia. Miłośnicy interesujących opisów będą zadowoleni, bowiem w powieści jest stosunkowo mało dialogów. Mnie, jako miłośniczkę czworonożnych przyjaciół, bardzo chwyciła za serce zwierzęca "postać" Białego Kła. Przeżywałam razem z nim wszystko to, co fundował mu los.

Po tę książkę można, a wręcz powinno się sięgnąć niezależnie od wieku. Oczywiście ilość lat na karku będzie wpływać na głębsze zrozumienie lektury, jednak najważniejsze, czyli to, jak znaczące jest odpowiednie podejście do drugiej istoty, widać jak na dłoni. Oferując komuś miłość, ciepło, empatię, możemy spodziewać się, że ta dobroć zaprocentuje. Autor, moim zdaniem, w rewelacyjny, wręcz mistrzowski sposób obrazuje w swej powieści wilczą naturę i relacje dzika przyroda-człowiek. POLECAM, POLECAM i jeszcze raz POLECAM!

Za egzemplarz powieści "Biały Kieł"
serdecznie dziękuję Zysk i S-ka Wydawnictwo.2 komentarze:

  1. Książka mojego dzieciństwa:) Czytałem wiele razy, a także oglądałem kilka adaptacji filmowych. Bardzo bliska tematyce jest nowela "Zew krwi".

    OdpowiedzUsuń
  2. Warto znać tę książkę. Czytałam ją dawno temu.

    OdpowiedzUsuń