poniedziałek, 13 grudnia 2021

PREQUEL DO OPOWIEŚCI O MOUNT EVEREŚCIE: "Nieosiągalny Everest. Zanim nadeszli zdobywcy" Craig Storti.

Historii o Mount Evereście było wiele. Bez problemu każdy może wskazać zarówno film, jak i książkę dotyczącą najwyższej góry świata. Skupiają się one przede wszystkim na wyprawach himalaistycznych. Pozycja, którą chcę Wam dziś przedstawić, jest wyjątkowa. To swego rodzaju wstęp do wspomnianych opowieści o ośmiotysięczniku. Zapraszam na recenzję książki "Nieosiągalny Everest. Zanim nadeszli zdobywcy" dostępnej w księgarni internetowej Tania Książka.

Mount Everestu nie zdobyto od razu, za jednym podejściem. Najwyższy, jeszcze wtedy znany jako szczyt Ziemi, wielokrotnie był celem wypraw wspinaczkowych. Zanim w ogóle podjęto jakiekolwiek próby zdobycia tego ośmiotysięcznika, zastanawiano się, czy to faktycznie Mount Everest stanowi najwyższy tego typu punkt na świecie. Kiedy już go zmierzono w 1850 roku, planowano, jak go zdobyć. Problem stanowiło jego położenie geograficzne - granica Nepalu i Chin, a co się z tym wiąże również sytuacja polityczna. 

"Craig Storti dał nam książkę, której potrzebowaliśmy.
Nieosiągalny Everest to wartościowe i świetnie napisane
historyczne preludium do wielkiej epoki wspinaczki himalajskiej."

Scott Ellsworth, autor "Ponad światem"

Craig Storti przenosi nas do pierwszej połowy XX - do czasów przed pamiętnym rokiem 1921, kiedy to wyruszyła pierwsza wyprawa brytyjska. Przez 71 lat nikt nie zdołał zbliżyć się do Everestu bliżej niż na odległość 65 kilometrów. Opowieść, którą snuje autor, napisana została barwnym, wartościowym językiem, pozwalającym na bezproblemowy odbiór treści. Zwłaszcza dla takiego laika, jak ja, gdyż po tego typu literaturę sięgnęłam dopiero drugi raz. Czytelnik ma szansę śledzić m.in. rywalizację między Imperium Brytyjskim a Rosyjkim czy też przebieg badań prowadzonych na terenie Indii. Odbiorca otrzymuje sporą dawkę wiedzy.

"Nieosiągalny Everest" to interesująca, zdecydowanie godna uwagi lektura, którą polecam nie tylko fanom gór czy wypraw, ale również osobom dopiero co zapoznającym się z tą tematyką :). Książkę czyta się naprawdę bardzo dobrze. Swój egzemplarz "połknęłam" w jeden weekend i już wiem, w czyje ręce teraz trafi :).

Za egzemplarz dziękuję księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl.
Ps. Sprawdźcie więcej nowości - każdy znajdzie coś dla siebie :).

1 komentarze:

  1. Dla osób zainteresowanych taką tematyką to na pewno pozycja godna zainteresowania.

    OdpowiedzUsuń