czwartek, 17 lutego 2022

Pilar Quintana "Suka"

Kochani, dziś nie będzie kolorowo, lekko i przyjemnie. Chciałabym Wam zaprezentować książkę, która wbiła mnie w fotel. Ta powieść przepełniona jest gęstą atmosferą i emocjami. Mam tu na myśli "Sukę", którą znajdziecie w księgarni internetowej Tania Książka.


Damaris wraz z mężem zamieszkują chatę na kolumbijskim wybrzeżu, w pobliżu dzikiej amazońskiej natury i nieprzewidywalnego morza. Niestety, nie jest to życie usłane różami. Podobnie, jak ich sąsiedzi, ledwo wiążą koniec z końcem. Bieda, głód i krzywda, nie tylko ludzi, ale i zwierząt, to dla nich codzienność. Domaris opiekuje się pewną opuszczoną posiadłością, jednak od dawna nie otrzymuje za to zapłaty. Z pewnością nie są to warunki sprzyjające powiększaniu rodziny. Co gorsza, wcześniejsze starania pary o dziecko nie przynosiły rezultatów. Damaris z trudem pogodziła się z faktem, że już nigdy nie będzie miała dzieci. Musiała porzucić marzenie związane z macierzyństwem. Swoje niespełnione uczucia przelewa na osieroconego szczeniaka. Suczkę nazywa imieniem Chirli - dokładnie tak samo chciała nazwać swoją córkę. Damaris traktuje zwierzę nieco inaczej, nie jest to dla niej "zwykły" pies. W ich relacji pojawia się coś na kształt matczynej intymności. Niestety, kiedy u dojrzałej już Chirli budzi się instynkt zwierzęcia ciekawego przygody, chcącego podążać własnymi ścieżkami, suczka rzuca się w zew natury i ucieka. 

Nic już nie będzie takie, jak dawniej.

"Suka" to książka licząca niewiele ponad 100 stron. Nie sądziłam, że przy tak niewielkiej objętościowo lekturze będę miała szansę poczuć tyle emocji. Autorka zebrała ich całą masę i podała niczym w małej pigułce. Niemalże czułam ten ból, strach czy rozgoryczenie, które wylewało się z kart "Suki". Byłam również zszokowana. Życie głównej bohaterki, właściwie od czasów dzieciństwa, mocno ją sponiewierało. Ta historia nie podnosi na duchu, bywa brutalna, mroczna, kruszy serce na kawałki, jednak porusza bardzo, ale to bardzo ważny temat - niespełnione marzenie o macierzyństwie, a co się z tym wiąże, szereg innych, przykrych doświadczeń, takich jak trudności w małżeństwie czy cierpienie.

"Suka" jest wartościową lekturą, ale nie lekką. Przepełniona metaforyzmem i ciężkimi doświadczeniami bohaterki z pewnością nie dostarcza pozytywnych emocji. Na pewno nie polecam jej osobom bardzo wrażliwym na krzywdę. Z pewnością zapamiętam tę książkę na bardzo długo.

Za egzemplarz dziękuję księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl.
Ps. Sprawdźcie więcej nowości - każdy znajdzie coś dla siebie :).

0 komentarze:

Prześlij komentarz