poniedziałek, 11 września 2017

Kowno - spacer po mieście. Co warto zobaczyć?

Cześć Wszystkim! Jak tam po weekendzie? Wypoczęci? Mam nadzieję, że macie teraz wolną chwilę, bowiem przygotowałam kolejny post turystyczny dotyczący sierpniowego wyjazdu. Odwiedziliśmy już wspólnie Stańczyki oraz Żerdziny. Tym razem przenosimy się do KOWNA, drugiego co do liczebności miasta litewskiego, będącego niegdyś stolicą Litwy.

Z Polski wyjechaliśmy o 7:00, do Kowna zaś dojechaliśmy przed 10:00. Biorąc pod uwagę małą przerwę na zatankowanie jeszcze w kraju (na Litwie paliwo jest droższe) oraz zmianę czasu (godzinę do przodu) droga zajęła nam niespełna 2 godziny. Auto zostawiliśmy na placu pod dawnym, zamkniętym już marketem PRISMA (Jonavos g. 60), unikając tym samym opłat za parkowanie w centrum. Do wszelkich atrakcji mieliśmy z 10, może 15 minut drogi, także już po 10:00 rozpoczęliśmy zwiedzanie miasta. 

CO WARTO ZOBACZYĆ W KOWNIE?

1. Klimatyczne uliczki i deptaki Starego Miasta - już na samym początku trafiliśmy na urocze zakątki miasta. Kowno dopiero budziło się do życia. Większość sklepików i kawiarni otwierała się dopiero o 11:00. Ja oczywiście szukałam sklepiku z pamiątkami, musiałam przecież zakupić pocztówki (średnio 0,40-0,45 euro za sztukę) i magnes na lodówkę (1,20 euro).2. Bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła - ten kościół gotycki, pochodzący z XV wieku był pierwszą atrakcją. Jest to największa świątynia katolicka na Litwie. Bazylikę zlokalizowano na terenie Starego Miasta, zaraz obok Placu Ratuszowego. W pobliżu znajduje się punkt IT, gdzie można pobrać darmowe mapy miasta lub po prostu nabyć pamiątki.

3. Plac ratuszowy z Ratuszem i Kościołem Jezuitów - zabudowa Rynku jest najbardziej charakterystycznym zabytkiem Starego Miasta. To jedyny na Litwie zachowany w całości tak duży fragment zabudowy placu. Środek Rynku zajmuje Ratusz z XVI wieku, nazywany przez mieszkańców "Białym łabędziem". Budowla liczy 53 metry wysokości. W październiku 2003 roku została wpisana na listę architektonicznego dziedzictwa Litwy. Obok znajduje się Kościół Jezuitów pw. św. Franciszka Ksawerego, wybudowany w latach 1666-1720.4. Zamek - a właściwie jego ruiny ruiny, które usytuowane są w "międzyrzeczu", u ujścia rzeki Wilii do Niemna. Zamek zbudowano w II połowie XIV w., a następnie rozbudowano go w XVI w. W 2010 roku rozpoczęto prace rekonstrukcyjne. Obecnie w zamku znajduje się niewielkie muzeum, a w okolicy zwiedzający mają okazję odpocząć w parku.
5. Kościół Witolda - ta katolicka świątynia pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP została ufundowana przez Księcia Witolda na początku XV wieku. Tę gotycką budowlę przekazano niegdyś franciszkanom. Wielokrotnie była niszczona i odbudowywana.6. Aleja Wolności - aleja ta łączy Stare Miasto z Nowym Miastem. Rozciąga się począwszy od kowieńskiej Starówki, aż do okazałego Kościoła św. Michała Archanioła. Jest jedną z najdłuższych ulic w Europie, z przeznaczeniem dla ruchu pieszego. Niewątpliwego uroku alei dodają posadzone na środku lipy, tworzące dodatkowy korytarz dla spacerowiczów. 
7. Kościół św. Michała Archanioła - pamiętam, jak spacerując Aleją Wolności od Starego Miasta, mym oczom ukazał się wspaniały widok. Był to właśnie kościół św. Michała Archanioła. Od razu wiedziałam, gdzie musimy podążać. W środku zastaliśmy ciekawe wnętrze, aczkolwiek sam budynek o wiele bardziej nam się podobał. Ten dawny kowieński sobór prawosławny zbudowano w 1893 roku. Od 1919 roku użytkowany był jako garnizonowy kościół katolicki. Potem, w 1960 roku zamknięto go dla celów kultowych. W 1965 roku został zamieniony na galerię sztuki. Dopiero po odzyskaniu niepodległości przez Litwę, w 1991 roku stał się siedzibą parafii rzymskokatolickiej.8. Muzeum Wojskowe im. Witolda Wielkiego - jest to jedno z najstarszych placówek muzealnych w kraju. Miejsce prezentuje historię Litwy, a także posiada kolekcję różnych broni. Gmach muzeum został uwieczniony na banknocie 20-litowym.9. Muzeum Diabłów - ten smaczek pozostawiam na kolejny wpis, bo jest o czym opowiadać! 

Jak z tej wirtualnej perspektywy podoba Wam się Kowno? Mieliście już okazje wybrać się na Litwę, czy to dopiero przed Wami? Pozdrawiam cieplutko z chłodnego Trójmiasta! Karolina.

11 komentarze:

 1. Piekne miejsca 😍

  grlfashion.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Stare Miasto bym na pewno dokładnie obejrzała.

  OdpowiedzUsuń
 3. w Kownie byłam przez niemal tydzień więc poznałam je bardzo dobrze. miło więc było za sprawą Twojej relacji znów tam wrócić :) a moim ulubionym miejscem pozostaje zdecydowanie Aleja Wolności i jedna z kawiarenek z widokiem na dawny sobór. ech! wspomnienia :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ale cudowne zdjęcia, z chęcią bym się tam wybrała :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nigdy nie byłam w Kownie. Kupienie pamiątek to dla mnie obowiązkowy punkt podczas wycieczki. :D
  Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nigdy nie byłam w tym mieście. Piękne zdjęcia :)
  MÓJ BLOG - KLIK

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękne zdjęcia oddające wspaniale klimat miasta :-D

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam zwiedzać, zazdroszczę! :) Ps. Coś tu grzebałas w szablonie widzę, klimatycznie i jesiennie się zrobiło :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Kowno wydaje się bardzo przyjemnym miasteczkiem. Piękne zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń