poniedziałek, 18 grudnia 2017

"Alkoholowe Dzieje Polski. Czasy rozbiorów i powstań" Jerzy Biesala.

Polska jest krajem znanym z umiłowania do alkoholu. My, krajanie, nie wylewamy za kołnierz. Na tle Europy znajdujemy się w czołówce! W przeszłości było podobnie. Jeden z historyków, Jerzy Besala, barwnie scharakteryzował obraz polskiego picia w książce "Alkoholowe Dzieje Polski. Czasy rozbiorów i powstań", będącej kontynuacją "Czasów Piastów i Rzeczypospolitej Szlacheckiej".


XIX wiek to bez wątpliwości czas przełomu cywilizacyjnego. Rozwijało się wówczas wiele aspektów związanych z codziennością człowieka, w tym produkcja i spożywanie alkoholu. Biesiadowanie po staropolsku odchodziło w zapomnienie, węgrzyna zamieniano na szampan, a wódkę, którą do tej pory pijało się do towarzystwa, zastępował arak, najczęściej dolewany do herbaty. Autor skupił się na nowych wzorcach, które stawały się z dnia na dzień nawykiem. Jerzy Biesala zobrazował, jak wyglądały mody na picie poszczególnych trunków. Opisał, po jakie alkohole sięgały poszczególne warstwy społeczne. W książce nie brakuje wyjaśnień, dlaczego ludzie sięgali po trunki, jakie były tego motywy. Autor nie zapomniał poruszyć również tematu rozgrywających się w tle ważnych wydarzeń historycznych, które dodatkowo oddają ducha tamtych czasów.

Na "Alkoholowe Dzieje Polski. Czasy rozbiorów i powstań" skusiłam się z czystej ciekawości. Na ogół nie sięgam po książki historyczne, jednakże pozytywne opinie na temat pierwszej części popchnęły mnie do podjęcia decyzji o poznaniu kolejnego tomu serii. Jerzy Besala zafundował czytelnikom interesującą pozycję, która (ku mojej uciesze) nie jest typowo naukową książką, męczącą monotonią teorii. Co prawda autor odnosi się do wielu źródeł historycznych, opisuje przecież wydarzenia z przeszłości, jednakże robi to w tak zgrabny sposób, że nie sposób się przy tym nudzić. Barwne opisy pozwalają na chwilę przenieść się w czasie do epoki napoleońskiej, Królestwa Polskiego i ziem pod zaborami, wielkiej i małej Emigracji, czasów powstań, a także pary i elektryczności.

Autor posługuje się lekkim, przystępnym językiem. Fakty z przeszłości łączy z anegdotami i elementami humorystycznymi. W moim odczuciu "Alkoholowe Dzieje Polski. Czasy rozbiorów i powstań" to naprawdę interesująca i przede wszystkim bardzo ładnie wydana książka. Na pewno jeszcze nie raz będę do niej wracać.

Za egzemplarz "Alkoholowe Dzieje Polski. Czasy rozbiorów i powstań"
serdecznie dziękuję Zysk i S-ka Wydawnictwo.

7 komentarze:

 1. Bardzo interesująca publikacja. Na pewno znajdzie swoją grupę docelową.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta książka, to coś dla mnie! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Może być naprawdę ciekawa i zabawna :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Taka lektura to tylko że szklaneczką czegoś mocniejszego 😀

  OdpowiedzUsuń
 5. Wiadomym jest, że alkohol jest dla ludzi ale tylko i wyłącznie w odpowiednich ilościach. Ja jestem zdania, że jeśli ktoś zaczyna nadużywać alkoholu to już należy na tym etapie reagować. Fajnie działa esperal https://detoksfenix.pl/terapia-esperalem/ dzięki któremu sporo osób wyszło z tej strasznej choroby.

  OdpowiedzUsuń