środa, 12 stycznia 2022

ŚWIĄTECZNA LITERATURA: Charles Dickens, Anthony Trollope "Najsłynniejsze opowiadania wigilijne".

Pod koniec zeszłego roku zagłębiłam się w naprawdę dobrej lekturze zachowanej w świątecznym klimacie. Mowa o zbiorze opowiadań, których autorami są wybitni pisarze Charles Dickens oraz Anthony Trollope. 


Jako okładkowa sroka, zacznę od dość przyziemnej kwestii, ale kiedy w moje ręce trafiła skupiająca w sobie trzy opowiadania książka, przepadłam. Wydanie jest bardzo eleganckie i z pewnością czyni z tej lektury idealny gwiazdkowy prezent dla lubujących się w literaturze osób. Dla mnie estetyka okładki i szaty graficznej w środku podkręciła ekscytację i przyjemność z czytania :). A powiem Wam, że się nie zawiodłam!

Bardzo często sięgam po literaturę współczesną, zwykle są to romanse i obyczajówki, ale jak każdy od czasu do czasu potrzebuję jakiegoś dobrego przerywnika. Zwłaszcza w grudniu, gdzie półki w księgarniach uginają się od często cukierkowych historii, po które de facto też sięgam. Zbiór opowiadań, który Wam dziś prezentuję, to prawdziwa perełka. Możemy jednocześnie cieszyć się świąteczną atmosferą i delektować wspaniałym, niepowtarzalnym stylem wiktoriańskim. 

W zbiorze zostało zawarte jedno z najsłynniejszych opowiadań Charlesa Dickensa "Kolęda prozą, czyli Bożonarodzeniowa opowieść o duchach" z 1843 roku oraz dwa opowiadania Anthony'ego Trollope'a "Boże Narodzenie w rezydencji Thompsonów" z 1882 roku i "Boże Narodzenie na plebanii w Kirkby Cliffe" z 1870 roku. W utworach tych odnajdziemy pewne morały, będziemy świadkami pokrzepiającej serducho przemiany człowieka, świątecznych nieporozumień i szczęśliwych zakończeń. Moim zdaniem każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie, zwróci uwagę na być może różne wartości i podda się różnym refleksjom. 

Gorąco zachęcam do sięgnięcia po ten zbiór, nie pożałujecie :). Książka wędruje na moją świąteczną listę must read!

Za egzemplarz powieści serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka.

0 komentarze:

Prześlij komentarz