wtorek, 24 lipca 2018

Los bywa przewrotny: "Małgośka" Anny Nejman.Kiedy skoczysz na głęboką wodę,
wszystko może się wydarzyć.


Eliza to dojrzała kobieta mieszkająca wraz z mężem i synkiem w USA. Z jednej strony jest szczęśliwa, z drugiej zaś sielankowy klimat psuje jej obecność jednej kobiety - byłej narzeczonej Larry'ego, będącej jednocześnie jego aktualną pracodawczynią. W przerwie od domowych obowiązków Eliza zaprzyjaźnia się z Gretą, a dokładniej mówiąc Małgorzatą Rutkowską, bo tak nazywała się dawniej. Pisarka spisuje dzieje pochodzącej z polskiej wsi przyjaciółki...

Małgośka, po skończeniu 20 lat, udaje się do USA. Zostaje zaproszona tam celem oddania szpiku dla potrzebującego stryja. Życie bywa jednak przewrotne i zamiast trafić do rodziny, Małgośka ląduje w nocy pod amerykańskim domem, w którym z pewnością nie ma jej krewnych. Młoda dziewczyna, zwykle niewychylająca się przed szereg, staje przed wyzwaniem - musi poradzić sobie w obcym kraju. Na szczęście los bywa łaskawy dla Polki - co prawda nie jest to jakaś sielanka, ale dzięki szczęściu i dobrym osobom, pojawiającym się na jej dość krętej drodze, udaje jej się odnaleźć na obczyźnie.

"Małgośka" to przepełniona emocjami powieść, od której nie sposób się oderwać. Autorka zabiera czytelników w podróż, podczas której nie ma chwili na nudę. Wciągająca, barwna akcja przyciąga i wywołuje pozytywne odczucia. Małgośka to zdecydowanie wyjątkowa postać. Zaradna, odważna - wielokrotnie zastanawiałam się, czy dałabym radę przetrwać w takiej sytuacji, w jakiej znalazła się bohaterka. Los podarował jej w prezencie ogrom zawirowań, wystawiając ją tym samym na próbę. Małgośka mimo wszystko dawała radę, co nadało powieści pozytywny ton. Szczęście, siła przyjaźni, to właśnie trafiło do mojego serca. Ta książka ma w sobie coś ciepłego, koi duszę. Polecam tę powieść bez względu na okoliczności - na smutki i na radości. 

Za egzemplarz powieści "Małgośka"
serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka.

2 komentarze:

  1. Uwielbiam, gdy książka wyzwala tyle emocji.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mi też ta książka bardzo się podobała. U mnie też pojawiła się jej recenzja. :)

    OdpowiedzUsuń