czwartek, 6 czerwca 2019

Fascynujący kosmos: Neil deGrasse Tyson, J. Richard Gott, Michael A. Strauss "Witamy we Wszechświecie. Podróż astrofizyczna".

Kosmos. Przestrzeń pozaziemska, która od wieków wzbudza zainteresowanie naukowców i ludzi głodnych wiedzy. Jako dziecko bardzo interesowałam się planetami i wszystkim tym, co znajdowało się poza kulą ziemską. Ciekawość pozostała do teraz - chętnie sięgam po książki związane z tą tematyką. Dziś chciałabym zaprezentować lekturę "Witamy we Wszechświecie. Podróż astrofizyczna", w której swój wkład zawarli astrofizycy Neil deGrasse Tyson, J. Richard Gott oraz Michael A. Strauss.

  
W elegancko wydanej książce znajdziemy masę niezwykle pasjonujących kwestii dotyczących planet, gwiazd, całych galaktyk. Przyjrzymy się bliżej czarnym dziurom, układowi słonecznemu, tunelom czasoprzestrzennym, a nawet podróżom w czasie. Dowiemy się, czym właściwie jest Wszechświat - jak powstał, jak się rozrasta, czy jest tutaj ktoś lub coś poza naszą cywilizacją? Kosmos pełen jest wyjątkowych materii, obok których nie sposób przejść obojętnie. Część treści nie była mi obca - poruszane w książce kwestie miałam już okazję poznać wcześniej przy podobych tematyką lekturach lub po prostu podczas szperania w sieci. Muszę jednak przyznać, że trafiłam na dużo fascynujących nowości.
 
Treść bez wątpliwości mogę określić jako przystępną w odbiorze. Narracja prowadzona jest w zrozumiały i interesujący sposób, dzięki czemu czułam się tak, jakby przeniesiono mnie dokładnie w opisywane miejsca. Należy jednak pamiętać, że tematyka ta lepiej się przyswaja, gdy stworzymy ku temu odpowiednie warunki. Bez skupienia się na treści można się nieco pugubić. Sięganie w nastrojowym klimacie w wannie po "Witamy we Wszechświecie. Podróż astrofizyczna" jak po lekką obyczajówkę sprawi, że ów lektura może nas nie zachwycić tak bardzo jak w chwili, gdy jesteśmy naprawdę skupieni.
 
W moim odczuciu lektura "Witamy we Wszechświecie. Podróż astrofizyczna" nie bez powodu znalazła się w dziesiątce najlepszych popularnonaukowych książek według magazynu Forbes. Obszerny materiał został okraszony wspaniałymi ilustracjami, klarownymi wykresami i zdjęciami.

"Witamy we Wszechświecie. Podróż astrofizyczna" to estetycznie wydana publikacja dla każdego. Mogę ją śmiało polecić, nawet więcej, podpowiedzieć, że idealnie nadaje się na prezent dla kogoś, kto interesuje się takimi kwestiami :).
 
Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka.
 

0 komentarze:

Prześlij komentarz