wtorek, 18 czerwca 2019

MORDECAI TREMAINE: "Morderstwo ma motyw" Francis Duncan.

Mordecai Tremaine, detektyw amator, przyjeżdża pociągiem do Dalmering, urokliwej, sielankowej, angielskiej miejscowości. Nie spodziewa się nawet, że zamiast beztroskiego urlopu, czekają na niego tajemnice do rozwikłania. A te przychodzą dość szybko - w mieście trwają próby do amatorskiego spektaklu teatralnego pt. "Morderstwo ma motyw", z którego dochód ma zostać przeznaczony na cele charytatywne. To, co dzieje się poza sceną, budzi grozę. Jedna z organizatorek przedstawienia, Lidia Dare, która wkrótce miała stanąć na ślubnym kobiercu, zostaje zamordowana. Do gry wchodzi Mordecai Tremaine, który kierowany pokusą i pasją do rozwiązywania zagadek kryminalnych, chce pomóc policji. Angażuje się w poszukiwania sprawcy, a w tym celu podejmuje współpracę z komisarzem, będącym jego dawnym znajomym.

 
"Morderstwo ma motyw" to klasyczny kryminał brytyjski, napisany w stylu sławetnej Agathy Christie. Ciekawy pomysł, wartka akcja, pobudzające wyobraźnię opisy, a przede wszystkim rewelacyjnie scharakteryzowani bohaterowie razem tworzą świetną powieść trzymającą w napięciu. Przyznam szczerze, że ostatnio takie klasyczne, cechujące się specyficzmym klimatem powieści kryminalne są bliższe mojemu sercu niż te, które może i zaskakują, ale przy okazji fundują masę brutalności, rozlewu krwi. Doceniam skupianie się na portretach psychologicznych poszczególnych postaci. Co więcej, w książce Francisa Duncana nie brakuje miejsca dla angielskiego klimatu, gdzie herbatki, piękne, klasyczne stroje i malownicze krajobrazy przenoszą nas w inny świat i urzekają.

"Morderstwo ma motyw" otwiera serię przygód Mordecai Tremaine. Cieszę się, że autor nie poprzestanie na tym jednym tomie, bowiem książkę czytało mi się naprawdę dobrze, a samego głównego bohatera bardzo polubiłam. To postać, którą bez wątpliwości mogę określić jako pozytywną. Emerytowany właściciel tabaki wydaje się być przemiłym i nieszkodliwym staruszkiem, jednak pod tą otoczką kryje się nietuzinkowa osobowość.
 
Jeśli macie ochotę na klasyczny kryminał w stylu Agathy Christie, śmiało możecie sięgnąć po tę pozycję! Mnie usatysfakcjonowała, sprawdźcie, czy i w Was wzbudzi takie odczucia ;). Nawiasem mówiąc, czekam na kolejne tomy z tego cyklu!
 
Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka.
 

1 komentarze: