niedziela, 12 listopada 2017

Miłość, przebaczenie i druga szansa - "Światło" Jay Asher.

Jay Asher to autor znany przede wszystkim z bestsellerowej lektury "13 powodów". Książki jeszcze nie czytałam, ale serial mam już za sobą i muszę przyznać, że byłam i właściwie nadal jestem pod jego wrażeniem. Kiedy dowiedziałam się o nowej powieści autora, od razu wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Zapraszam na recenzję książki "Światło".


"Piękna opowieść o miłości i wybaczeniu"
Stephen Chbosky

Sierra prowadzi podwójne życie. Jedno związane jest z Oregonem, gdzie znajduje się ogromna, rodzinna plantacja choinek. Drugie rozpoczyna się w okresie świątecznym, kiedy przychodzi pora sprzedaży drzewek i wszyscy tradycyjnie przenoszą się na kilka tygodni do Kalifornii. W trakcie jednej z podróży, będącej najprawdopodobniej ostatnią, wszystko się zmienia - Sierra poznaje na stoisku z drzewkami Caleba, raczej nieidealnego chłopaka. Niegdyś popełnił pewien błąd, którego cenę płaci do dziś. Dziewczyna jednak nie ocenia go przez pryzmat przeszłości, widzi w nim o wiele więcej i chce pomóc mu odzyskać wiarę w siebie. Wokół nich wciąż krążą nieporozumienia, a ludzie są podejrzliwi. Sierra i Caleb razem odkrywają coś, co może okazać się lekarstwem na ich problemy - MIŁOŚĆ. Jak potoczy się znajomość dwójki nastolatków?

"Światło" to romantyczna powieść poświęcona przede wszystkim kwitnącemu uczuciu dwójki młodych ludzi. Całość zachowana jest w świątecznym klimacie. Muszę przyznać, że Jay Asher rewelacyjnie podszedł do tematu. Związek uczciwej nastolatki z chłopakiem, który ma rysy w przeszłości - schemat znany i wielokrotnie powielany. Autor jednak bardzo oryginalnie napisał swoją książkę. Nie zauważyłam typowej dla tego typu powieści infantylności, bohaterowie mają zdecydowanie więcej "oleju w głowie", są o wiele bardziej dojrzali, niż podobni wiekiem przedstawiciele innych historii literackich. Nie zemdliło mnie od nadmiernej słodyczy i ckliwości. Pisarz przełamał utarte wzorce, za co należy się pochwała.

"Poruszająca love story dla nastolatków, której nie da się zapomnieć" - nie do końca się z tym zgadzam! Ta książka przeznaczona jest nie tylko dla młodzieży, myślę, że z powodzeniem można ją polecić także nieco starszym czytelnikom. Odbiorca znajdzie w niej sporo wątków dających do myślenia. Książka pełna jest prawd i morałów, które powinien poznać każdy, niezależnie od wieku. "Światło" uczy, czym jest druga szansa. Udowadnia, że jeden błąd nie może stanowić podstawy do oceny innego człowieka. Powinniśmy nauczyć się postrzegać ludzi takimi, jacy tak naprawdę są. Ocenianie przez pryzmat niekoniecznie nieskazitelnej przeszłości i przypiętej przez innych łatki może okazać się dla kogoś krzywdzące.

Książkę "Światło" czyta się bardzo przyjemnie. Styl autora jest prosty w odbiorze. Powieść wprowadza w świąteczny klimat, ale śmiało można po nią sięgać w innym okresie, niż Boże Narodzenie :). Polecam!

Za egzemplarz książki "Światło"
serdecznie dziękuję Domowi Wydawniczemu Rebis.6 komentarze:

 1. Świąteczny klimat już praktycznie mamy, więc może się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam święta... Więc na pewno sięgnę po tę powieść. Pozdrawiam!


  Ksiazkowa-przystan.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem pod wrażeniem jak dużo czytasz! Ja w tym roku niestety tylko powiększyła zaległości czytelnicze... Gdyby doba była dłuższa ;) Akurat nie przepadam za książkami z wątkiem miłosnym, za to podoba mi się zdjęcie, które zrobiłaś :) Niestety jak brakuje czasu na czytanie to wybieram te książki związane z moimi zainteresowaniami i już nie starcza czasu na inne :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Muszę przyznać, że ten rok jest przełomowy dla mnie pod względem czytania. Niebawem dobiję do 52 pozycji, co kiedyś w ogóle było dla mnie niemożliwe. Doskonale wiem, o czym piszesz, ja kiedyś miałam podobnie i o książkach typowo dla relaksu nie było mowy... Trzymam kciuki za Twój wolny czas!

   Usuń