środa, 1 listopada 2017

WILNO: Cmentarz Na Rossie. Polska nekropolia narodowa.

Podczas pobytu w Wilnie musieliśmy obowiązkowo odwiedzić Cmentarz Na Rossie, zabytkowy zespół cmentarny będący jedną z czterech polskich nekropolii narodowych. Dla Polaków to bardzo ważne miejsce, pełne historii i przede wszystkim dusz rodaków.


Na powierzchnię 10,8 ha składają się cztery cmentarze powstałe w różnych latach. Najwcześniej powstała Stara Rossa (1769). Pierwsze pochówki na tym terenie miały miejsce w 1436 roku, grzebano tam wówczas ofiary tzw. morowego powietrza. Określenie to stosowano w czasach historycznych w związku z chorobami zakaźnymi o wysokim nasileniu i wielkiej śmiertelności. Stara Rossa została oficjalnie zalegalizowana jako nekropolia miejska w 1801 roku. Już 46 lat później wyczerpały się możliwości grzebalne, dlatego też powstała kolejna nekropolia, tzw. Nowa Rossa (1847). Pochowani zostali tam mieszkańcy Wilna oraz żołnierze, którzy polegli w latach 1919-1920.


Kiedy po 1945 roku polscy mieszkańcy opuścili Wilno, rozpoczęła się zamierzona dewastacja cmentarza. Wandale niszczyli nagrobki, a nowa władza biernie przyglądała się temu procederowi. W 1952 roku zniszczono monumentalne katakumby. Cmentarz zamknięto dla nowych pochówków w 1967 roku, a dwa lata później wpisano go do rejestru zabytków.
Ponadto, Cmentarz Na Rossie składa się z cmentarza wojskowego, powstałego w 1920 roku, a także z Mauzoleum Matka i Serce Syna, gdzie spoczywa Maria z Billewiczów Piłsudska oraz serce jej syna, Józefa Piłsudskiego. Po prawej i lewej stronie mauzoleum spoczywają polscy oficerowie i ochotnicy, którzy stracili życie w latach 1919-1920 w walkach o Wilno oraz żołnierze Armii Krajowej polegli w trakcie operacji Ostra Brama (1944).
Tak się nasze plany poukładały, że nie mogliśmy zbyt wiele czasu spędzić w tym wyjątkowym miejscu. Jeśli kiedykolwiek będzie nam dane wrócić do Wilna, na pewno jeszcze raz odwiedzę Cmentarz Na Rossie. Czy ktoś z Was był już w tej części stolicy Litwy? Jakie wrażenie wywarła na Was Rossa? Pozdrawiam serdecznie, Karolina.

1 komentarze:

  1. O dłuższego czasu chodzi mi po głowie pomysł rowerowej wyprawy do Wilna. Zależy mi szczególnie na odwiedzeniu cmentarza wojskowego na Rossie.

    OdpowiedzUsuń