czwartek, 23 listopada 2017

Nieprzewidywalna i pełna zwrotów akcji: "Nieznajoma w domu" Shari Lapeña.

"TERAŹNIEJSZEOŚĆ, o której nie pamiętasz.
PRZESZŁOŚĆ, która nie da Ci spokoju."Karen i Tom tworzą młode, szczęśliwe, dobrze sytuowane i bezdzietne małżeństwo, zamieszkujące naprawdę uroczy dom w północnej części stanu Nowy Jork. Pewnego dnia sielankę przerywa zniknięcie Karen. Tom, wróciwszy do domu zauważa, że brakuje jej samochodu. Najprawdopodobniej wyjechała w pośpiechu, bo nie dość, że nie zamknęła drzwi, nie dojadła, to zostawiła swoją torebkę, a w niej dokumenty i telefon komórkowy.

Nagle do Toma przychodzi policja. Chce go zabrać do szpitala, gdzie przyjęto po wypadku samochodowym jego żonę. Okazuje się, że podczas jazdy z nadmierną prędkością straciła kontrolę nad autem. Wydarzenia rozegrały się w jednej z najpodlejszych dzielnic w mieście... Przecież to nie było do niej podobne... Kobieta z wypadku wychodzi ze wstrząśnieniem mózgu i jedynie kilkoma zadrapaniami. Rekonwalescencja szybko, ale Karen nie może sobie przypomnieć, co robiła i gdzie znajdowała się w momencie, kiedy doszło do wypadku. Policjanci podejrzewają, że kobieta kłamie. Utrata pamięci mogłaby być dla niej w zaistniałej sytuacji najzwyczajniej w świecie wygodna...

Karen udaje się z mężem do domu, gdzie chce powrócić do dotychczasowego życia u boku Toma i przede wszystkim powrócić do zdrowia. Policja jednak nie zapomina o Karen i nie daje jej spokoju. Nagle okazuje się też, że małżonkowie są dla siebie zupełnie obcy. Kobieta zachowuje dystans... Zarówno Karen, jak i Tom mają coś do ukrycia. Skrywają tajemnicę, która nie może wyjść na jaw.

"PIĘKNY DOM
IDEALNE ŻYCIE
WYPADEK, KTÓRY ODMIENIŁ WSZYSTKO
TAJEMNICA NIEPOZWALAJĄCA O SOBIE ZAPOMNIEĆ"

"Nieznajoma w domu" to naprawdę dobry kryminał. Kiedy siadłam z książką na łóżku i zatopiłam się w tekście na pierwszej stronie, właściwie nie zauważyłam, kiedy znalazłam się kilkadziesiąt stron dalej. Ta pozycja wciąga od samego początku. Od pierwszej chwili czułam specyficzny, tajemniczy klimat. Autorka zadbała, aby fabuła nie była nudna i przewidywalna. Momentami może się Wam zdawać, że mniej więcej macie wszystko poukładane i jesteście w stanie rozwiązać zagadkę... Cóż, chwilę później traficie na totalny zwrot akcji, który sprawi, że nic już nie będzie takie oczywiste. Wszystko jest tajemnicą, a bohaterowie skrywają wiele sekretów. Powieść zaskakuje, a autorka nie owija niepotrzebnie w bawełnę. Serwuje nam konkrety, czaruje tajemniczością i zwrotami akcji. Bohaterowie także są zagadkowi, pełni niejasności. Czy Tom tak naprawdę zna, albo właściwie znał swoją żonę? Jaką przeszłość skrywa Karen? Jaką rolę w tej całej sytuacji odegra przyjaciółka głównej bohaterki? Czy Tom ma coś na sumieniu?

Shari Lapena (Lapeña) stworzyłą niezwykle interesującą i wciągającą historię. Muszę przyznać, że moje pierwsze spotkanie z jej twórczością uważam za niezwykle udane! W przyszłości na pewno chętnie sięgnę po inne książki tejże autorki :).

Za egzemplarz powieści "Nieznajoma w domu"
serdecznie dziękuję Zysk i S-ka Wydawnictwo.
 

3 komentarze:

  1. Mam tę książkę w planach. Lubię kryminały, więc to chyba coś dla mnie. ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Muszę przeczytać,ostatnio polubilam kryminały.

    OdpowiedzUsuń