niedziela, 27 maja 2018

CARVE THE MARK: "Spętani przeznaczeniem" Veroniki Roth.

O tej pozycji jest głośno. Mówi się, że to najlepsza opowieść Veroniki Roth, autorki bestsellera "Niezgodna". Czy rzeczywiście tak jest? Moi drodzy, zapraszam na recenzję książki "Spętani przeznaczeniem".


Ona - zabija dotykiem.
On - jako jedyny jest na ten dotyk odporny.

Akos jest synem podbitego narodu. Jego zadaniem jest posługa Cyrze, księżniczce z Shotet. Los obojga już dawno został określony przez wyrocznie, a jak wiadomo raz przepowiedziana przyszłość już się nie zmienia. Wyroki te są z zasady nieodwracalne. Życiem Cyry i Akosa od samego początku kieruje przeznaczenie... Miłość? Będzie ciężko, gdyż rodzącemu się uczuciu towarzyszy fatum. Fatum śmierci.

Świat walczy o powrót do równowagi, a dawne demony ponownie wkraczają do gry. Mieszkańcy planety Thuvhe są zagrożeni. Z kosmicznej wędrówki powraca Lazmet Noavek. Tyran, ojciec Cyry, uznany już za martwego. Nie ma dobrych zamiarów - chce przejąć władzę. Cyra i Akos łączą siły ze swoimi sprzymierzeńcami i dążą do obalenia tyranii. Jak będzie wyglądać ta walka? Czy na planecie zapanuje pokój? Co z uczuciami głównych bohaterów?

"Spętani przeznaczeniem" to powieść, która przenosi czytelnika w zupełnie inną rzeczywistość. Autorka wykreowała niebanalny, fascynujący świat, z własnymi prawami, kulturą, świat, który nie powinien znudzić czytelnika - to oczywiście moja subiektywna opinia. Już od samej okładki (przepięknej!) bije magia, a kiedy zatopiłam się w treści, ciężko było mi się oderwać od tej wielowątkowej historii.  Muszę przyznać, że niektóre fragmenty nie do końca były dla mnie zrozumiałe, ale być może jest to wynikiem tego, że nie czytałam pierwszej części serii "Carve the Mark". Nie zmienia to jednak faktu, że książka dostarczyła mi dawkę naprawdę niezłej fantastyki. Serce oczywiście radowało się na wątek związany z miłością. Oj, to zdecydowanie moje klimaty. Emocje i rodzące się uczucie między bohaterami przypadły mi do gustu. Poza tym autorka wplotła na karty swej powieści coś, co ma miejsce również w realnym, współczesnym świecie, nie tylko gdzieś w kosmosie - mam tu na myśli m.in. negatywne uczucia ludzi, które prowadzą do wojen, relacje rodzinne, które nie zawsze są łatwe, czy też rozterki związane z wiarą w różnorodnych kwestiach. Dzięki temu treść książki dostarcza nie tylko przyjemności, ale i kilku wartościowych, pouczających treści.

Czy "Spętani przeznaczeniem" jest najlepszą książką Veroniki Roth? Tego stwierdzić nie mogę, gdyż było to moje pierwsze czytelnicze spotkanie z autorką. Mogę jedynie przyznać, że ta opowieść zdecydowanie przypadła mi do gustu i z chęcią sięgnę po inne utwory, które wyszły spod pióra Veroniki. 

Za egzemplarz serdecznie dziękuję
3 komentarze:

  1. Mam tę książkę, ale jeszcze jej nie czytałam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ostatnio często widzę tę książkę, więc może w końcu powinnam poznać twórczość autorki. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Wedlug mnie jest fantastyczna <3

    OdpowiedzUsuń