wtorek, 29 maja 2018

Świat kobiet za kratami - "Skazane na potępienie" Ewy Ornackiej.

Zastanawialiście się kiedyś, jak wygląda świat za kratami? Jakie życie czeka na więźniów i więźniarki? Jak wygląda ich codzienność, jakie tajemnice skrywają mury?


Świat kobiet po tamtej stronie krat nie jest taki, jak go sobie dotąd wyobrażaliśmy.

Ewa Ornacka stworzyła książkę, dzięki której możemy odkryć pewne prawdy na temat życia kobiet w więziennych murach. Ten zamknięty świat poznajemy dzięki rozmówczyni autorki - skazanej prawniczce, która przed laty sama wydawała wyroki. Na światło dzienne wychodzą tajemnice, o których ludzie przebywający na wolności nawet by nie pomyśleli.

W zakładzie karnym w Grudziądzu wśród osadzonych znalazło się wiele kobiet, których sprawy nagłośniono w mediach - mam tu na myśli m.in. matkę małej Madzi z Sosnowca. Chyba nie ma takiej osoby, która nie usłyszałaby o zbrodni, jakiej dopuściła się Katarzyna W. Poszukiwaniami dziewczynki żyła cała Polska. W sprawę zaangażowanych było wiele osób, w tym i detektyw Rutkowski. W końcu okazało się, że to właśnie ona odpowiedzialna jest za tajemnicze zniknięcie dziecka, a co za tym idzie za jego śmierć...

Zakład Karny nr 1 dla Kobiet w Grudziądzu jest jak Alcatraz.

Kiedy tylko trafiłam na tę książkę w sieci, w głowie od razu pojawiła się myśl "muszę przeczytać". Wynikało to nie tylko z faktu, że ten zamknięty świat wzbudził moje zainteresowanie, ale znaczenie miało również miejsce wydarzeń - więzienie mieści się w moim rodzinnym mieście, Grudziądzu.

Treść tej książki nie jest dla wszystkich. Poruszone zostały naprawdę trudne tematy, niejednokrotnie włos jeżył mi się na głowie... To, co dzieje się na terenie więzienia, szokuje. Lektura dla osób bardzo wrażliwych może okazać się zbyt ciężka w odbiorze. Czytelnik ma szansę poznać, jak wygląda przebieg kar i to, jak odsiadka wpływa na życie i charakter osadzonych. Każdy jest chyba świadomy, że ten czas nie jest usłany różami. Zbrodnie, groza i mrok więziennych cel zdecydowanie nie wnoszą do życia pozytywów. W zakładzie karnym znajdują się nie tylko osoby, które dopuściły się bestialstw z premedytacją, są też skazani, którzy w gruncie rzeczy byli dobrymi ludźmi, ale w obliczu pewnych wydarzeń dopuścili się złego. Przypadków różnych przestępstw jest mnóstwo...

"Skazane na potępienie" Ewy Ornackiej to naprawdę mocna lektura, pod której jestem wrażeniem. Tę książkę trzeba poznać, aby zrozumieć, jak wygląda świat nieznany ludziom na wolności. 

Za egzemplarz "Skazane na potępienie"
serdecznie dziękuję Domowi Wydawniczemu Rebis.

1 komentarze: