piątek, 18 października 2019

PODRÓŻ NA WSCHÓD: Magda i Mirek Osip-Pokrywka "Polskie ślady na Litwie i Łotwie".

Uwielbiam podróże. Jeśli tylko czas mi na to pozwala, z chęcią pakuję torby (no dobra, kilka toreb), wsiadam z ukochanym do auta i jedziemy poznawać świat. Kilka lat temu wakacyjny urlop spędziliśmy na wschodzie, a dokładniej mówiąc na Litwie. Zobaczyliśmy i zwiedziliśmy Kowno, Wilno i Troki - wszystkie trzy urzekły mnie i zapadły głęboko w pamięci. A że bardzo lubię zaglądać do kuferka ze wspomnieniami, postanowiłam to uczynić i wspomóc się literaturą - wybrałam publikację "Polskie ślady na Litwie i Łotwie". 


Ten autorski przewodnik historyczny zabrał mnie w ponowną podróż po zakątkach Litwy i pokazał coś nowego - Łotwę, której nie miałam jeszcze okazji zobaczyć, ale bardzo chciałabym to zmienić. Mnóstwo wspaniałych, jakże barwnych i jakże cieszących oko ilustracji (jest ich aż 500) stanowi idealny dodatek do treści. 

Sięgając po tę publikację, odbiorca ma okazję zapoznać się z czterema historycznymi krainami - Inflantami, Litwą, Żmudzią oraz Zaniemniem i Suwalszczyzną. To właśnie według tych terytoriów został podzielony przewodnik. Przyznam szczerze, że z Litwą Właściwą najprzyjemniej spędziłam czas, tak bardzo pozytywne odczucia wynikały z sentymentu do odbytej niegdyś podróży. Oczywiście nie oznacza to, że pozostałe działy nie są interesujące! Wręcz przeciwnie.

Publikacja Pani Magdy i Pana Mirka jest kopalnią wiedzy. Nie brakuje w niej licznych nawiązań do historii I i II Rzeczpospolitej, autorzy bowiem zaprezentowali ponad 100 miejscowości i 250 obiektów związanych z tym okresem. Warto dodać, że "Polskie ślady na Litwie i Łotwie" to nie tylko miejsca. To także ludzie, których znamy z lekcji historii czy też literatury - któż chociaż (!) nie kojarzy Mickiewicza, Sienkiewicza czy rodu Radziwiłłów lub Piłsudskich? W przewodniku zawarte zostały również legendy, np. o lokalnych bohaterach. 

"Polskie ślady na Litwie i Łotwie" zabierają odbiorcę do świata pełnego zamków, ich ruin, rezydencji dawnych, wielkich książąt, świątyń utrzymanych w barokowym stylu, kościołów drewnianych, cerkwii z pięknymi, charakterystycznymi kopułami, synagog, cmentarzy. To rewelacyjna pozycja nie tylko dla tych, którzy chcą przygotować się na wyjazd w tamte strony, ale także dla tych, którzy pragną powspominać odbyte już wycieczki i uzupełnić wiedzę. Sądzę też, że ta książka świetnie nada się na prezent, jest przepięknie wydana, zachowana bardzo estetycznym stylu, gdzie wiadomości i zdjęcia są uzupełniają się, tworząc uporządkowaną, niechaotyczną treść.

Recenzja powstała w ramach współpracy z portalem Bookhunter.pl.


Książkę można nabyć pod tym linkiem: KLIK.

0 komentarze:

Prześlij komentarz