środa, 23 października 2019

Powieść ciepła i wzruszająca: Lindsay Harrel "Oddać serce".Marzeniem Megan Jacobs od zawsze było posiadanie zdrowego serca. Nigdy nie mogła w pełni korzystać z życia. Dzieciństwo upłynęło jej pod znakiem wizyt i pobytów w szpitalach, a co gorsza, nie pomógł nawet przeszczep. Jej siostra bliźniaczka, Crystal, miała wszystko, mogła cieszyć się codziennością jak typowa nastolatka, uprawiać sporty, szaleć z przyjaciółmi i spotykać się z chłopakami, a Megan... 

Dziewczyna chciałaby przeżyć jakąś przygodę, oczywiście o ile poczuje się lepiej. Pewnego dnia w jej ręce trafia pamiętnik dawczyni serca, Amandy, którego stała się właścicielką. Odnajduje w nim listę rzeczy do zrobienia przed śmiercią. Trochę dla siebie, a trochę dla niej pragnie zrealizować spisane przez nastolatkę marzenia. Crystal wychodzi z pewną propozycją. Kierowana swoimi pobudkami, chce dołączyć do siostry w tym postanowieniu. Megan się zgadza, cieszy się bardzo z takiego rozwoju sytuacji, upatruje bowiem w tej przygodzie okazję do poprawienia ich stosunków. Wiele ich dzieli, ale przecież mają też ze sobą tyle wspólnego. Trzeba tylko to odnaleźć...

Dziewczyny wyruszają w podróż po całym świecie. Czekają na nie niezwykłe miejsca, wiele niespodzianek i przede wszystkim lepsze poznanie siebie samych, swoich wnętrz.

"Oddać serce" na pierwszy rzut oka wydaje się nieco banalną i sztampową powieścią. Choroba, wyzwanie, przygoda, odnajdywanie swojej tożsamości - to mieszanka utartych schematów w powieściach obyczajowych. Na szczęście Lindsay Harrel "ugryzła" temat zupełnie inaczej. "Oddać serce" to ogromnie wartościowa, emocjonalna książka, która nie raz i nie dwa ściskała za gardło, wzruszała i zmuszała do refleksji.

Bardzo spodobał mi się motyw podróży, ale takiej w głąb wnętrza, swojej duszy. Autorka w swojej powieści daje jasną informację - często szczęścia szukamy gdzieś daleko, gonimy za nim, podczas gdy to, co najcenniejsze, znajduje się tuż obok. Nie można tracić wiary, wątpić w więzi rodzinne, nawet, gdy pojawiają się wątpliwości. 

"Oddać serce" jest książką z uniwersalnym przekazem, dla każdej i każdego. Choć w tym przypadku powieść dotyczy schorowanej dziewczyny, której relacje z siostrą nie są idealne, to tak naprawdę sens tej historii można odnieść do wielu różnych sytuacji w życiu, chociażby przekaz na temat niezłomnej wiary czy podkreślenie znaczenia rodziny w życiu.

Książka Lindsay Harrel jest przepiękną, mądrą, wartościową, napisaną w przystępny sposób powieścią obyczajową. W moim odczuciu każdy odnajdzie coś dla siebie, bowiem jest w niej wiele momentów zmuszających do przystopowania i zastanowienia się nad pewnymi życiowymi kwestiami. 

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Dreams.


0 komentarze:

Prześlij komentarz