sobota, 14 grudnia 2019

Strach, mrok, niepokój: Alvin Schwartz "Więcej upiornych opowieści po zmroku".


"Witajcie w przerażającym świecie Upiornych opowieści,
ponadczasowej kolekcji opowiadań o strachu,
mrocznej zemście i nadprzyrodzonych zdarzeniach,
okraszonych mrożącymi krew w żyłach ilustracjami."


W tym przedświątecznym, jakże urocznym i przytulnym klimacie, postanowiłam zaserwować coś kontrastującego, z pewnością pozbawionego słodyczy. Dziś chciałabym zaprezentować książkę na jeden, lekko mroczny wieczór. 

"Więcej upiornych opowieści po zmroku" Alvina Schwartza to zbiór opowieści, które zasieją nutkę grozy u młodzieży, ale też uczucie niepokoju u starszych czytelników. Odbiorca ma do czynienia z duszami nieszczęśników, którzy tak naprawdę nie zdają sobie sprawy, że ich żywot już dobiegł końca. Zmarli powstający z grobów, gnijący narzeczeni, wampiry i inni bohaterowie o "ludzkim" usposobieniu to nie jedyne postaci, których zadaniem jest zasianie strachu. Grozę mają budzić także zwierzęta. Wyobraźnia pracuje, a dodatkowym wspomagaczem, poza samą treścią książki, są też idealnie wpisujące się w klimat opowieści, liczne i genialne ilustracje Stephena Gammella.

Muszę przyznać, że lekko rozczarowała mnie długość samych opowiadań. Są one wyjątkowo krótkie, dwie, trzy strony to zdecydowanie za mało, aby zbudować solidnie upiorny klimat. Odczuwałam niepokój, jednak nie bałam się. Młodsi czytelnicy mogą bardziej wczuć się tę aurę. Sięgając po "Więcej upiornych opowieści po zmroku" należy nastawić się na klimatyczną, niezobowiązującą lekturę.

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka.

1 komentarze: