środa, 4 marca 2020

PRAKTYCZNY PRZEWODNIK: "Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Oman".


"Gdy inne kraje wysyłały już rakiety na Księżyc, ludzie w Dubaju wciąż wiedli spokojne życie w cieniu palm daktylowych. Możliwe, że niewiele uległoby zmianie, gdyby nie marzenie ówczesnego szejka, który (...) zapragnął, żeby również o Dubaju usłyszał i rozmawiał cały świat". 

Tak też się stało. Dubaj niegdyś był niewielką osadą, teraz fascynuje na każdym kroku. Miasto Zjednoczonych Emiratów Arabskich, położone na południowym wybrzeżu Zatoki Perskiej, co roku niczym magnes przyciąga coraz to liczniejsze rzesze turystów. Nowoczesność? Rozmach? Luksusy? Ciepły klimat? Tego, co kusi w tym magicznym mieście, jest cała mała, można wymieniać w nieskończoność. Jedno mogę uznać za pewnik - marzę o wizycie w Dubaju i pewnego dnia zrealizuję to marzenie. Dlatego też postanowiłam zrobić pierwszy krok i sięgnąć po praktyczny przewodnik "Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Oman", nad którym pracowały Joanna Składanek, Wanda Rybkowska-Cegielska, Joanna Dera, Marta Kobylińska oraz Katarzyna Adamus.W przewodniku znajdują się praktyczne informacje dotyczące m.in. tytułowego Dubaju, ZEA, Omanu, Abu Dhabi. Treść została podzielona na cztery główne bloki - Inspirator, Zwiedzanie, Poznaj Emiraty i Oman oraz Zaplanuj wyprawę. W publikacji przybliżono charakterystyki miejsc wartych odwiedzenia pod kątem zwiedzania - bez czego żaden przewodnik nie miałby racji bytu. Polecono też miejsca, w których warto się posilić, rozerwać czy też zaszaleć na zakupach. W książce znajdziemy oczywiście praktyczne informacje dotyczące noclegów, wymaganych dokumentów, ubezpieczenia, przepisów celnych, transportu, języka czy waluty. Wszystko to, co turysta powinien wiedzieć, chcąc udać się na zagraniczną wycieczkę. 

Wybierając ten przewodnik nie sądziłam, że znajdę w nim dodatkowo wiele ciekawostek dotyczących religii, obyczajów, a także przyrody. Podobało mi się zawarcie informacji dotyczących świąt i festiwali. Okazje do celebrowania zostały podzielone według miesięcy, tak więc przez cały rok można trafić na tamtejsze wydarzenia "specjalne". Autorki pokusiły się także o zestawienie rekordów Guinnessa w Dubaju! Wiedzieliście, że 21 mieszczących się w Dubaju wieżowców przekracza wysokość 300 m? To ponad dwa razy więcej, niż w jakimkolwiek mieście na całej kuli ziemskiej. W Dubaju znajduje się też najwyższy hotel świata. A to nie jedyne rekordy przedrostkiem "naj".

Sięgając po tego typu publikacje jednym z aspektów, na które zwracam szczególną uwagę, jest format. Książka powinna być niewielka, idealnie mieścić się do plecaka/torebki i przede wszystkim nie ważyć tony. Pod tym względem ten przewodnik sprawdza się znakomicie. Trochę mniej cieszy mnie oprawa graficzna w środku, Inspirator po części został wydrukowany w kolorze, natomiast resztę tego bloku i pozostałe działy zachowano w szarej kolorystyce. O ile nie przeszkadza mi to w kwestii tekstu, o tyle mapy czy zdjęcia wolałabym jednak móc odczytywać i oglądać już w przyjemniejszych dla oka barwach. Nie ujmuje to jednak książce niczego merytorycznego! To po prostu kwestia gustu i tego, co kto lubi. 

Przewodnik "Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Oman" to publikacja idealna na przygotowanie się do wyjazdu w ów strony. Zwięzłe, praktyczne informacje, garść ciekawostek, mapy, miejsca godne odwiedzenia - to brzmi jak przepis na udaną wyprawę. Na pewno zabiorę ją ze sobą wyruszając w podróż do Dubaju!

Recenzja powstała w ramach współpracy z portalem Bookhunter.pl.

1 komentarze: