piątek, 15 lutego 2019

Rodzinny duet: Stephen i Lucy Hawking "George i tajny klucz do wszechświata".

Stephen Hawking to chyba wszystkim dobrze znany fizyk. Swego czasu recenzowałam jedną z jego książek ("Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania"), teraz przyszła pora na lekturę będącą wynikiem współpracy Stephena wraz z córką Lucy. Zapraszam na recenzję "George i tajny klucz do wszechświata"."George i tajny klucz do wszechświata" to lektura dla każdego, bez względu na wiek. Fizyk wraz z córką w fascynujący sposób opowiadają o wszechświecie. George to chłopiec wychowujący się w baaaaardzo ekologicznym domu. Jego rodzice są rygorystyczni w swoich poglądach - nie mają nawet komórek ani komputera. Przypadek, a właściwie ucieczka niesfornej świnki chłopca sprawia, że George wkracza do świata przygód. Poznaje sąsiadów, Annie i jej ojca Erica. Razem z nimi i dzięki posiadającemu superinteligencję komputerowi, chłopiec ma okazję poznać kosmos.

Stephen i Lucy Hawking w bardzo przystępny sposób wtajemniczają czytelnika w kosmiczne misterium. Śledząc przygody Georga, spotykamy się z wiadomościami na temat atomów, gwiazd, planet czy też intrygujących czarnych dziur. Choć fabuła wydaje się być skierowana głównie do dzieci i młodzieży, moim zdaniem wyjątkowość tej książki poszerza grono odbiorców o starsze wiekiem osoby. Dorośli również odnajdą w tej lekturze przyjemność i wartościowy przekaz, bowiem w fabułę umiejętnie zostały wplecione tematy naukowe. Fragmenty opowiadające m.in. o ewolucji gwiazd nie nudzą, wręcz przyciągają. Twórcy podręczników szkolnych mogliby zainspirować sie formą przekazywania wiedzy - czytelnik z zainteresowaniem zapoznaje się z treścią książki, a z tego co pamiętam, lektury przedmiotowe nie wzbudzały we mnie tak pozytywnych emocji i nie były tak zrozumiałe.

W przypadku tej pozycji nie ma się do czego doczepić. Bohaterowie są bardzo dobrze wykreowani, spotykamy się z tymi dobrymi, ale i złymi - każda z postaci ma wyraziście ukształtowany charakter. Fabuła jest prosta, a to stanowi chyba największą zaletę tej książki, bo dzięki temu nie ma problemu ze zrozumieniem jej przekazu. Książka zdecydowanie przypadła mi do gustu i mogę ją polecić :).

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka.

0 komentarze:

Prześlij komentarz